|
Východiska pro současnou občanskou společnost. Jak konstruktivně předcházet rozdělení společnosti a nedovolit, aby přerostlo kritickou mez? (18. – 20.10.2019)
Upozornění: V neděli v 10:45 proběhne Valná schůze AY. Na programu bude jako obvykle schvalování výroční zprávy spolku za rok 2018 vč. finanční situace, volba členů výboru a kontrolní komise a plánování dalších aktivit AY.
Místo setkání: Tábor J.A. Komenského, Běleč nad Orlicí, https://www.taborbelec.cz/
Přednášky: Čas: sobota 9:30 – 10:45 (včetně diskuse) Mgr. Alena Zieglerová Institut pro sociální inkluzi
Přestože platí, že Česká republika je bohatou zemí s nízkou míru chudoby, i u nás žijí lidé v pasti nízkého příjmu, ze které se bez pomoci těžko vymaní. Příčinou je dlouho neregulované vymáhání dluhů, živelné exekuce a sociální politika, která před zadlužením statisíců občanů vytrvale zavírá oči. Postupné zlepšování prostředí půjčování a splácení si zmapujeme v kontrastu se selhávající politikou v oblasti sociálních dávek a podpory zaměstnanosti.
Předběžná struktura:
- Stav, příčiny a dopady příjmové chudoby v Česku
- Mapa exekucí a srovnávací šetření Eurostat
- Zákony, volná ruka trhu a rozhodování soudů
- Nehlášená práce jako racionální volba
- Směry a snahy o snížení zadlužení
- Finanční gramotnost versus kultivace půjčování a vymáhání
- Teritorialita exekutorů, chráněné účty, dětské dluhy a oddlužení
- Nezabavitelné minimum pro pracující dlužníky
- Omyly a škody sociální politiky
- Nehybné životní minimum a demotivační nezabavitelná částka
- Sociální dávky jako past chudoby pro zadlužené
- Bezpředmětné zvyšování minimální mzdy a důchodů
Čas: sobota 11:00 – 12:15 (včetně diskuse) Mgr. Petr Jandejsek, Th.D. Jabok Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická/ETF Můžeme společně sdílet naději?
- Naděje chudých a ne-chudých: proč (a kdy) mluvit a nemluvit o chudých?
- Chudoba v teologické perspektivě: nejen ekonomický pohled, ale právě také ekonomický (Ratzinger, Sobrino, Gutiérrez, Kasper)
- „Nikdo by se neměl držet daleko od chudých“ – jak žít Ježíšovo evangelium podle papeže Františka
- „Veškeré tvorstvo bude vysvobozeno z otroctví a uvedeno do svobody“ – naděje se podle apoštola Pavla týká všech
- Místa naděje: některé konkrétní příklady překonání rozdělení a sdílení naděje a co se z nich můžeme učit
Čas: sobota 12:15 – 17:00 Přestávka na oběd a odpolední vycházku do přírody (oběd 13:00)
Čas: sobota 17:00 – 18:45 (včetně diskuse) doc. Mgr. Radek Chlup, Ph.D. Filozofická fakulta UK, ÚFAR Milion chvilek
Polarizace společnosti a jak na ni: Pohled religionisty
- Pro pochopení polarizace je užitečné si všímat hlubinných mytických vzorců lidského myšlení, které právě v kolektivně vytvářeném politickém diskursu hrají výraznou roli. Lepší rozumění těmto vzorcům nám umožní s nimi lépe pracovat a vyhýbat se některým nefunkčním strategiím.
- Z mytologické perspektivy se ukazuje, že proti sobě stojící mytické narativy jsou do sebe zaklíněné a navzájem se posilují. Polarizaci proto nevytváří je protistrana, ale i my.
- Řešením není boj proti konkurenčním mýtům, nýbrž vytváření ozdravných mytických motivů, které promění povahu celého mytologického „ekosystému“.
- V závěru se podíváme, jak s tímto náhledem pracujeme v rámci Milionu chvilek.
Čas: sobota 19:00 – 20:00 Večeře
Čas: sobota cca. od 20:00 Večerní neformální debata o rozdělení české společnosti PhDr. Jiří Šafr, Ph.D., PhDr. Markéta Sedláčková, Ph.D. Sociologický ústav AV ČR, FF UK
Rozděleni svobodou - Česká společnost po třiceti letech Výsledky a reflexe exkluzivního výzkumu pro Český rozhlas (MEDIAN, STEM/MARK, CVVM): Ne dva tábory, ale rozdělení do šesti společenských tříd. Kam se poděly české elity? Kde Češi žijí a co je ohrožuje? Jak jsou spokojeni a jak participují? Věříme si navzájem a důvěřujeme institucím? Jak se stavíme vůči odlišným společenským skupinám? Jsme vzdělanou společností?
Čas: neděle 10:00 Bohoslužba: Jiří Cikánek Jáhen Katolické církve
Čas: neděle 10:45 Valná schůze AY
Dovolujeme si apelovat na dospělé účastníky Retreatu, aby následovali rozhodnutí rodičů ve výboru Akademické YMCA, že po dobu Retreatu budou vypnuté sociální sítě a všichni účastníci (včetně dětí) budou odpojeni od internetu, aby byli mentálně přítomni dění na Retreatu. Víkendové opuštění kyberprostoru bereme jako příspěvek k duševní hygieně a jako práci na opravdovém lidském setkávání. Výjimkou jsou odůvodněné nutné komunikace přes kyberprostor. |